Lördagsmusik 27 april kl 17.00

27 april är du välkommen till Lördagsmusik i Redbergskyrkan. Denna gång är det Sisters of Invention som spelar.

Sisters of Invention – i gränslandet mellan jazz och pop.

Sisters of Invention är en svensk duo som utgörs av systrarna Malin och Karolina Almgren. Under de senaste åren har de samarbetat med en rad kända musiker och artister, och hyllats, i både Sverige och resten av Europa, för sitt unika sound. 2016 vann Sisters of Invention Euroradio Jazz Competition i Amsterdam och hösten 2017 mottog de Sveriges Radios pris Jazzkatten i kategorin ”årets grupp”. 

Sisters of Invention´s duo-repertoar är ett avskalat koncept där systrarna ger sig själva mer plats som
improvisatörer och instrumentalister. Sättningen består till grunden av trumset och saxofon, toppat med sång, loopar och sampling-pad. Musiken beskrivs som färgstark och svängig samtidigt som den är poetisk och sårbar. Fokus ligger på starka melodier och rytmer. Förbered dig på att bli överraskad av den variation av ljud och stilar som denna duo kan frambringa.  Nyligen aktuella med albumet Sisterhood.